Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
 
 

Leczenie bóli kręgosłupa

Ból dolnej części kręgosłupa — ból krzyża to druga w kolejności najbardziej powszechna ludzka dolegliwość. Według danych angielskich badaczy aż 80% społeczeństwa cierpi na bóle krzyża. Przyczyną większości bólu krzyża są zaburzenia biomechaniki kręgosłupa prowadzące do przeciążenia w dolnym odcinku kręgosłupa. W następstwie powtarzających się przeciążeń dochodzi do szybszego zużycia krążka międzykręgowego (naszego amortyzatora przeciążeń) co prowadzi do przepukliny jądra miażdżystego, czyli wysunięcia jądra poza obręb krążka, co popularnie nazywamy wypadnięciem dysku. Współczesna cywilizacja „ułatwiająca nam życie” przeciwstawia się naturze, czego skutki w postaci predyspozycji do problemów bólowych w kręgosłupie odczuwa niemal każdy człowiek współczesnego świata.

Z uwagi na tak masowo występujące dolegliwości, trudności w ustaleniu precyzyjnej diagnostyki, niedoskonałym leczeniu — prowadzonym przez lekarzy różnych specjalności opartym głównie na farmakoterapii, specjaliści spondyliatrzy zalecają kompleksowe leczenie w specjalistycznych gabinetach lekarskich.

W oparciu o wiedzę teoretyczną popartą badaniami w Spondyliatrycznym Ośrodku Naukowym w Ciechocinku, doniesieniami z wiodących ośrodków leczniczych w kraju i na świecie, a także popartą wieloletnią wiedzą praktyczną, prowadzę w Toruniu specjalistyczny gabinet leczenia schorzeń kręgosłupa.

Kompleksowa terapia opracowana przez spondyliatrów stosowana w moim gabinecie jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zwalczania dolegliwości odkręgosłupowych.

Prawidłowe kompleksowe leczenie dolegliwości jest trudne. Wysiłek prowadzącego leczenie bywa sowicie wynagradzany, gdyż trwające przez wiele lat dolegliwości z okresowymi zaostrzeniami uniemożliwiającymi pracę, chodzenie — zaczynają maleć i ustępują całkowicie. Najważniejsze, że oprócz likwidacji bólu, powrotu do codziennych zajęć, znika poczucie pacjenta o bezradności leczenia i lęku przed przyszłością i leczeniem operacyjnym.

Prawie każdy ból pleców można z powodzeniem leczyć zachowawczo. Jedynie w niewielkim procencie przypadków konieczna jest interwencja chirurgiczna. W ogromnej większości ludzi cierpiących na bóle w krzyżu zasadniczy problem jest natury mechanicznej, będący następstwem zaburzonej biomechaniki kręgosłupa. Chodzi o niewłaściwą postawę, przeciążenia statystyczne związane z zawodem, słabość pewnych mięśni, podczas gdy inne mięśnie i więzadła są przykurczone i skrócone. W tego typu przypadkach leczenie farmakologiczne — wprawdzie łagodzi bóle, ale nie leczy, a jedynie maskuje problem.

Leczenie w gabinecie spondyliatrycznym prowadzę samodzielnie. Po wnikliwym badaniu lekarskim, ocenie zdjęć RTG, rezonansu magnetycznego proponuję terapię — opartą o zabiegi fizykalne — pole magnetyczne, laser, elektroterapię, akupunkturę, ćwiczenia lecznicze. Po serii 10 zabiegów pacjant odczuwa poprawę, co nie oznacza, że jest wyleczony. Stąd na koniec leczenia pacjent otrzymuję informację, jak żyć w zgodzie z kręgosłupem w pracy, w domu, w samochodzie. Ćwiczenia zapoczątkowane w gabinecie, muszą być także prowadzone w domu. Tak przeprowadzona kompleksowa terapia gwarantuje remisję utrzymującą się średnio 2-3 lata, stąd pierwszą kurację należy powtórzyć po 6 miesiącach, aby utrwalić uzyskaną poprawę.

Leczenie obejmuje następujące dolegliwości:

bóle kręgosłupa,

bóle korzonkowe

rwa kulszowa

rwa barkowa

zespół bólowy szyjno-barkowy

zapalenia korzonków

ischias

lumbago

zespół przeciążeniowy dolnego odcinka kręgosłupa

dyskopatia lędźwiowa

przepuklina dyskowa

choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

neuralgie

odkręgosłupowe bóle i zawroty głowy,

szumy w uszach.

 

Informacje opracował lekarz Adam Madarasz, spondyliatra, specjalista fizjoterapii i balneoklimatologii.

Gabinet spondyliatryczny, Toruń, ul. Mickiewicza 130, rej. Tel. 603-675-001


 


Spondyliatria

- Akupunktura
- Medycyna Dalekiego Wschodu
- Leczenie Niepłodności