Kompleksowy program leczenia miażdzycy kończyn dolnych

Miażdżyca jest chorobą zaliczaną do schorzeń cywilizacyjnych, którą możemy znaleźć praktycznie u każdego człowieka. U jednych ten proces jest bardziej nasilony, a u innych znacznie mniej. Obejmuje niemal wszystkich ludzi naszego globu. Spotykana jest także w krajach rozwijających się Afryki, a także u dzieci, a nawet niemowląt o czym świadczą wyniki badań w czasie sekcji zwłok noworodków. Jedynie Japończycy, którzy spożywają duże ilości ryb i soi mają krew bez tendencji do agregacji krwinek. Miażdżyca jest jedną z nielicznych chorób, które towarzyszą nam właściwie od urodzenia aż do śmierci, a często są przyczyną przedwczesnych zgonów. Są oczywiście pewne predyspozycje uwarunkowane genetycznie, które sprzyjają jej powstaniu. Należy sobie uzmysłowić, że tryb życia współczesnego człowieka sprzyja i często przyspiesza proces miażdżycy. Do czynników ryzyka miażdżycy zalicza się nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol, palenie tytoniu, otyłość, nieruchliwy tryb życia, tłuste odżywianie, no i stres. Oczywiście czynnik genetyczny odgrywa bardzo ważną rolę, ale eliminacja chociażby trzech podstawowych czynników ryzyka (cholesterol, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu) na pewno prowadzi do znacznego spowolnienia procesu miażdżycowego - czyli zmniejszanie ryzyka zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu czy też niedokrwienia kończyn dolnych, które nie leczone lub źle leczone prowadzi do kalectwa (amputacje).

Jednym z zasadniczych objawów niedokrwienia kończyn jest chromanie przestankowe - jest to ból najczęściej w łydce jednej lub obu nóg pojawiający się podczas chodzenia. Dzieje się tak dlatego, że do prawidłowej pracy mięśni kończyn dolnych potrzebny jest dostęp odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych umożliwiających im efektywne funkcjonowanie (dostarczane z krwi przepływającej naczyniami tętniczymi). W przypadku wystąpienia zwężenia tętnic lub niedrożności, do mięśni dopływa zbyt mało krwi, w związku z tym ich praca może być wykorzystana tak długo jak długo wystarczy tlenu i substancji odżywczych. Gdy ich zabraknie niedokrwiony mięsień zaczyna niedomagać, przestaje pracować, co objawia się dokuczliwym bólem i chory musi przerwać marsz - chwilę odpocznie, ból ustępuje i można iść dalej, aby po chwili znów przystanąć z powodu ponownego bólu. W czasie tego wypoczynku produkty, które powstają w wyniku metabolizmu niedokrwionego mięśnia mogą odpłynąć z niedokrwionego miejsca, a dopływają substancje odżywcze i tlen, co umożliwia mięśniom wznowienie pracy, a choremu dalszy marsz. Zdarzają się chorzy, którzy nie wiedzą, że mają zmiany miażdżycowe, jako że poruszają się głównie samochodem, a pieszy krótki przemarsz z samochodu do domu i odwrotnie nie powoduje objawów niedokrwienia w nogach. Ocenę zaawansowania zmian miażdżycowych przeprowadza lekarz w oparciu o wywiad i badanie palpacyjne tętna w kończynach dolnych, ciśnienia tętniczego w nogach oraz badaniem dopplerowskim.

Leczenie:

Miażdżyca jak już wspominałem w poprzednim doniesieniu - jest przewlekłą chorobą obejmującą cały organizm. Aby więc leczenie było skuteczne musi być leczeniem kompleksowym i długotrwałym. W swoim gabinecie zalecam połączenie leczenia farmakologicznego z zabiegami fizjoterapeutycznymi, suplementacja naturalnymi preparatami soi chińskiej korporacji "Fohow-Feniks", krzemem organicznym. Proponowane leczenie musi być połączone z likwidacją czynników ryzyka miażdżycy oraz niskokalorycznym odżywianiem. Kompleksowy program leczenia zmian miażdżycowych w naczyniach kończyn dolnych opracowałem w oparciu o doniesienia teoretyczne Ośrodków Naukowych Medycyny Europejskiej oraz Medycyny Nauki Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia), a także wiedzę praktyczną z Ośrodka Naukowo-Badawczego Rehabilitacji Kardiologicznej w Ciechocinku i prywatnego gabinetu lekarskiego.

Celem prowadzonego leczenia jest zapewnienie dostatecznego ukrwienia kończyn dolnych poprzez uruchomienie i poprawę krążenia ubocznego, usprawnienie przemian beztlenowych w mięśniach kończyn, korzystniejszego rozdziału krwi dla pracujących mięśni, przestrojenie autonomicznego układu nerwowego w celu poprawy ukrwienia na drodze odruchowej (akupunktura), lepszego wykorzystania tlenu w czasie pracy mięśni. Pakiet zabiegów fizjoterapeutycznych obejmuje akupunkturę, elektroterapię, magnetoterapię, prestoterapię i kinezyterapię.

Suplementacja to preparaty z soi zawierające enzym nattokinazę - charakteryzującą się wysoką aktywnością fibrynolityczną (rozpuszcza nitki białka fibryny w naczyniach). W metabolizmie śródbłonka naczyń kluczową rolę odgrywa tlenek azotu - czynnik rozszerzający naczynia, stąd w leczeniu zalecany jest preparat zawierający L-Argininę, która jest substratem dla tworzenia w organizmie tlenku azotu.

Bardzo ważną rolę w leczeniu procesu miażdżycowego odgrywa krzem, który w dużych ilościach występuje w ścianach naczyń krwionośnych. Dzięki odpowiedniej zawartości krzemu w ścianach, naczynia mają odpowiednią elastyczność i wytrzymałość. Ponadto przy właściwej ilości krzemu w organizmie, wapń nie będzie wbudowywał się w ściany naczyń krwionośnych powodując ich kruchość oraz osadzanie się cholesterolu na wypustkach wapniowych śródbłonka.

Reasumując uważam, że efektywne leczenie miażdżycy naczyń w kończynach dolnych jest możliwe w specjalistycznych gabinetach lekarskich.

Szczegóły programu leczniczego po konsultacji lekarskiej w gabinecie fizjoterapii w Toruniu, ul. Mickiewicza 130 tel. 603-675-001

Wspomaganie leczenia oraz profilaktyka za pomocą specjalistycznych ćwiczeń ruchowych w Szkole Zdrowia Ruchu i Tańca Janusz Danielczyk www.wifotan.com

Lekarz specjalista Adam Madarasz


 


Spondyliatria

- Akupunktura
- Medycyna Dalekiego Wschodu
- Leczenie Niepłodności