Zdrowe odchudzanie

Otyłość towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Tusza była w przeszłości utożsamiana z dobrobytem i statusem społecznym. Dopiero w XX wieku wraz z dynamicznym rozwojem medycyny, nauka zajęła się otyłością, dopatrując się związku otyłości z wieloma poważnymi chorobami jak cukrzyca, dna moczanowa, nadciśnienie, choroby serca. Ponad wszelką wątpliwość ustalono, że otyłość jest zaburzeniem przemian energetycznych.

Nadwaga i otyłość zostały uznane za groźne schorzenia cywilizacyjne, stąd walka z otyłością od drugiej połowy XX wieku przybrała rozmiary ogólnoświatowe. Wyniki badań naukowych i klinicznych są jednoznaczne: otyłość jest poważną chorobą i nieleczona prowadzi do chorób układu krążenia, zaburzeń metabolicznych, niewydolności trzustki, wątroby i nerek. Nieleczona może doprowadzić do marskości wątroby, a po jakimś czasie do choroby nowotworowej tego narządu. Otyłość prowadzi również do zaburzeń psychicznych i sprzyja depresji. Doprowadza również do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych w stawach biodrowych, kolanowych czy stawach kręgosłupa.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia wykazali, że jeżeli będziemy zwalczać otyłość, można będzie przedłużyć życie o 4 lata. Aż 60% społeczeństwa ma problemy z nadwagą, stąd otyłość to nie tylko problem kosmetyczny, medyczny, ale i społeczno-ekonomiczny i stąd trzeba o tym głośno mówić, aby przekonać społeczeństwo do zmiany dotychczasowego odżywiania, trybu życia i konieczności stosowania aktywności ruchowej.

Wiedza medyczna na temat metod odchudzania ciągle się pogłębia, preparatów odchudzających przybywa, a ilość osób z nadwagą i otyłością nadal wzrasta. Co piąty Polak po 30 roku życia ma już zbędne kilogramy.

Przyczyn otyłości jest wiele. U części osób jest ona uwarunkowana genetycznie, stąd bardzo trudna w leczeniu. Często jest ubocznym skutkiem terapii hormonalnej, dysharmonii gruczołów dokrewnych. Otyłości sprzyjają niektóre sytuacje życiowe, a także ciąża, menopauza czy andropauza u mężczyzn. Nie ma już wątpliwości, że otyłość jest chorobą samą w sobie, charakteryzującą się odkładaniem zbędnej tkanki tłuszczowej, a dochodzi do tego wówczas, gdy zostanie zachwiana równowaga energetyczna organizmu, a zachwianie to następuje w momencie, gdy przyjęliśmy więcej kalorii niż zużyliśmy. Jest to więc efekt spożywania większej ilości pokarmu niż potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania i to jest główny powód otyłości zależny bezpośrednio od nas.

Prawidłowe odchudzanie to długotrwały proces leczniczy, który musi uwzględniać fakt, że pracujemy. Wszelkie głodówki, izolacja od stołu i wyrzeczenia za wszelką cenę są absurdalne, a efekt jest, ale krótkotrwały. Prawidłowe, efektywne odchudzanie musi zaakceptować pacjent. Tylko świadoma zmiana trybu życia włącznie z odżywianiem gwarantuje sukces.

Aby trwale schudnąć i utrzymać szczupłą sylwetkę, należy stopniowo przygotować organizm, doprowadzić do równowagi energetycznej i fizjologicznej homeostazy. Prawidłowa i bezpieczna dla organizmu utrata wagi to 0,5-1 kg tygodniowo. Ci którzy stosowali diety odchudzające wiedzą, że wiążą się one z ograniczeniami, wyrzeczeniami i stałym uczuciem głodu.

Metodę naturalnego, racjonalnego odchudzania, z którą dziś chciałem się z Państwem podzielić opracowałem w Klinice Villa Park, gdzie przez wiele lat obserwowałem efekty i zadowolenie pacjentów. Założenia takiej kuracji były proste – zaczynamy 3-tygodniowy program w uzdrowisku, a następnie wg określonego programu kontynuujemy przez 6 miesięcy w domu. Z przykrością przyznaję, że nie wszystkie osoby deklarujące kontynuację leczenia stosowały się do zaleceń lekarza kliniki.

Mając wieloletnie doświadczenie w efektywnym leczeniu otyłości opracowałem kurację na warunki miejskie. Kuracja ma na celu przede wszystkim zmianę metabolizmu naszego organizmu, aby po jej zakończeniu nie było zjawiska jo-jo, aby nasz organizm nie produkował bubli w postaci tłuszczu, tylko potrafił dokładnie spalić wszystko to, co dostarczyliśmy z pokarmem, nawet gdy czasami przekroczyliśmy ilość spożywanych kalorii.

Proponuję następujący program leczenia otyłości.

Pierwszy miesiąc – oczyszczanie organizmu (zalegające toksyny wyraźnie spowalniają proces metaboliczny – sprzyjają więc odkładaniu tłuszczy). W procesie oczyszczania stosuję naturalne preparaty ziołowe z tradycyjnej medycyny dalekiego wschodu. Doustnie i zewnętrznie w połączeniu z dietą oczyszczającą warzywno-owocową opracowaną przez adiunkta Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Gdańsku. Proces oczyszczania wspomagany zajęciami ruchowymi, spożywaniem wody mineralnej 2 litry dziennie i akupunkturę. Tak przygotowany organizm, będący w równowadze homeostatycznej zacznie reagować na przyjmowane preparaty ziołowe poprawiające funkcje narządów wewnętrznych, biorących udział w procesie trawienia i wydalania resztek pokarmowych. Suplementację ziołową wypełniamy prozdrowotną dietą ok. 150 kcal. Posiłki spożywamy obowiązkowo 5 razy dziennie.

Oprócz w/w elementów stosujemy akupunkturę 1 raz w tygodniu i oczywiście zajęcia ruchowe 60 minut – 3 razy w tygodniu. Aby ruch nie był monotonny sugeruję spalanie kalorii, rzeźbienie sylwetki poprzez dynamiczny taniec.

Szczegółowe informacje po badaniu lekarskim


Gabinet fizjoterapii i medycyny naturalnej,

87-100 Toruń, ul. Mickiewicza 130

tel. 603 675 001

www.adammadarasz.pl

e-mail biuro@adammadarasz.pl


 


Spondyliatria

- Akupunktura
- Medycyna Dalekiego Wschodu
- Leczenie Niepłodności